Home » O nás » Město Olomouc

Město Olomouc

Olomouc  je statutární a univerzitní město Olomouckého kraje a historická metropole Hané, potažmo celé Moravy. Patří k nejlidnatějším městům Česka, když se mezi nimi řadí na šestou příčku. Olomouc má krásné historické památky a její historické jádro je městskou památkovou rezervací, po té pražské druhou nejvýznamnější v Česku.

Olomouc byla ve středověku centrem Moravy, do třicetileté války třetím největším městem zemí České koruny po Praze a Vratislavi a také v té době  největším městem na Moravě. Dnes je sídlem arcibiskupství a metropolity moravské církevní provincie a též centrem pravoslavné církve na Moravě.

Význam Olomouce jako vzdělanostního centra podtrhují četné vzdělávací subjekty –  Univerzita Palackého jako nejstarší na Moravě a druhá nejstarší v Česku,  Vědecká knihovna a Slovanské gymnázium coby  nejstarší nepřetržitě fungující střední škola na Moravě s českým vyučovacím jazykem.

Pro svou atmosféru, historickou minulost a četné pamětihodnosti je Olomouc vyhledávaným střediskem mezinárodních konferencí a festivalů. Více než čtyřicetiletou tradici má Academia film Olomouc (mezinárodní festival dokumentárních filmů a videoprogramů. Je střediskem jednoho z nejvýznamnějších českých divadelních festivalů Divadelní Flora a pak je tu i Flora Olomouc, mezinárodní výstava zaměřená na zahradnictví a pěstování rostlin. Nesmíme zapomenout ani na Podzimní festival duchovní hudby či Mezinárodní varhanní festival. Své fanoušky si již našly také mladší akce – květnový Beerfest i srpnový Flamenco festival.

Oficiální webové stránky města